Lütfen Bekleyin...
KızBaşına

KızBaşına, adını “Kız başına yapamazsın” nefret söylemini reddederek oluşturduğu karşıt “Yaparsan kız başına yaparsın” söyleminden almaktadır. KızBaşına 2017 senesinde gönüllü aktivistlerin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bir aktivist topluluğudur ve sosyal girişimleri kapsamında kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur (NPO). 2020 yılında Çaplı Vakfı altında kurumsallaştırılmıştır. Çaplı Vakfı, Çaplı ailesinin birikimleri ile beraber Türkiye’de kadın haklarını güçlendirmek ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddeti bitirmeyi amaçlıyor. Ana projesi olan KızBaşına platformu dönüşüm, koruma ve süreklilik temelli çalışmalar yaparak şiddete karşı mücâdele ve kadın haklarına desteğini sunuyor. Vakıf, ana projesi KızBaşına'yı üç ana amaç ile hayata geçirmiştir ve devam ettirmektedir; kadına yönelik şiddeti durdurmak için farkındalık kampanyaları oluşturmak, kadınların güçlendirilmesi için çalışmak ve toplumu bir araya getirerek kadına yönelik şiddeti durdurmak için kalıcı bir çözüm bulmak için teşvik etmek. Bununla birlikte Vakıf, tüm kampanya ve projelerini KızBaşına üzerinden yürütmektedir. Türk Medeni Kanununa göre kurulan Çaplı Vakfı; Türkiye'de şiddete ve istismara uğrayan kadın ve çocuklara yardım etmek amacıyla Çaplı Ailesi tarafından kurulan sivil toplum kuruluşu KızBaşına Platformu'nun tüzel kişiliğin tüm yetkilerini kullanarak faaliyetlerini sürdürmek, geliştirmek ve artırmak için çalışmaktadır. Bu konuda Vakıf; toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamayı, kadınları toplumda güçlendirmeyi, kadın, çocuk, insan ve hayvan hakları üzerinde çalışmayı, şiddete maruz kalan kadın ve çocukların ruh ve beden sağlığını korumaya yönelik stratejiler oluşturmayı, genç ve gelişmekte olan kadın sanatçıları desteklemeyi amaçlamaktadır. Aynı zamanda, yazılı ve görsel medya, yayın, iletişim ve sosyal medyayı kullanarak ilgili konularda uzmanların mesleki bilgi ve becerilerinin aktarılmasına yardımcı olmaktadır

MALİ RAPOR

HİSSEDAR LİSTESİ

YÖNETİM KURULU ÜYE LİSTESİ

ÇALIŞAN LİSTESİ

BAĞIMSIZ DENETİM RAPORU

SOSYAL ETKİ RAPORU

FAALİYET MODELİ

KızBaşına'nın temel gücü, sosyal medyayı kullanması ve inovasyonu sivil toplum alanına entegre edebilmesidir. Bu doğrultuda bugüne kadar yaptığımız tüm proje ve kampanyalarımızda çeşitli yenilikçi yöntemler kullanılmıştır, örn. kadın cinayetleri konusunda farkındalık yaratmak için dijital karanfil kampanyası, kadınların savunma ve güvenlikteki varlığını teşvik etmek için savaş oyunu geliştirme, TCDŞ konusunda kurgusal duruşmalar, aile içi istismarı durdurmak için gönüllü eczacılar, çocuk istismarını durdurmak için gönüllü öğretmenler, çocukların güvenliği ve kısıtlama emirlerinin uygulanması için elektronik takip bileziklerinin kullanımının teşvik edilmesi için gönüllü annelerle çalışmalar yürütmüştür. Ayrıca KızBaşına, Facebook - P2P Global Challenge 2018'de ikincilik ödülünü kazandı, P2P Global Challenge 2020'de finalist oldu ve Ankara STK'lar Platformu'ndan Üstün Hizmet ve Başarı Ödülü'nü aldı. KızBaşına 80'den fazla ulusal haberde yer almış ve Ankara Kent Konseyi Temsilcisidir.

RESMİ ÜNVANI

KızBaşına

KURULUŞ YILI

2017

FAALİYET ALANI

Hukuk, insan hakları ve politika geliştirme

FAYDALANICILAR

Kadın

HİZMET BÖLGELERİ

Ankara, İstanbul

YETKİLİ BİLGİLERİ

Levent Berke Çaplı
+905332315304
[email protected]

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Çiğdem Mah. 1550/1 Cadde Park Rönesans Sitesi 4/2 06800 Çankaya/Ankara
+905332315304
[email protected]
https://www.kizbasina.com

Mali Rapor Bulunmuyor
GELİR FAZLASI POLİTİKASI

KızBaşına, Çaplı Vakfı çatısı altında faaliyetlerine devam etmektedir. Bu sebeple, gelir fazlası ve kar dağılımı politikası bulunmamaktadır.

MAAŞ POLİTİKASI

Maaş ödemesi yapılmamaktadır.