Lütfen Bekleyin...

Açık Açık, bağışçıların;

- Desteklemek istedikleri hizmet alanında faaliyet gösteren (bağışçı hakları beyannamesini kabul etmiş) dernek ve vakıfları arayıp bulabildikleri,

- Dernek ve vakıfları istedikleri kriterlerde karşılaştırabildikleri,

- Dernek ve vakıfların amaçları, hikayeleri, projeleri, finansalları ve yöneticileri hakkında bilgi alabildikleri,

- Dernek ve vakıfların bağışçı ilişkileri birimine mesaj atabildikleri,

- Bağış yaparken dikkat edilmesi tavsiye edilen bilgilere ve bağışçılık hakkında bilgilere ulaşabildikleri,

- İsterlerse anında buldukları STK’ya bağış yapabildikleri,

- bağışçılık kültürünü yaygınlaştırmak amacı ile faaliyet gösteren bir platformdur.

Şeffaflık ve hesap verebilirlik bir kurumun yanlış ya da hata yapmasını tamamen engellemeyebilir. Ancak, şeffaf ve hesap verebilir yapıların, yaşanan hatalardan pay çıkarma ve edinilen deneyimler ışığında süreçleri iyileştirme ihtimali ve kültürü çok daha yüksektir.

HİKAYEMİZ

Itır Erhart ve ile İ. Renay Onur, dört arkadaşları ile birlikte, 2008’de kolektif yardımseverlik koşusunu Türkiye’de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için çalışan ilk sivil toplum oluşumu Adım Adım’ı kurduklarında bağışçılık kültürüne böyle bir katkı sağlayacaklarını ön görmemişti. Adım Adım ile daha önce hiç maratona katılmamış on binlerce gönüllü koşucu, çevresindekileri harekete geçirip sayısız sivil toplum kuruluşu adına bağış yapılmasına aracılık ediyordu. 

Bu süreçte yapılan tüm gönüllü anketlerinde bağışçı ve gönüllülerin Adım Adım’a ilettikleri en önemli geri bildirim şuydu: Bağış yapan kişi en fazla şeffaflık ve hesap verebilirliği önemsiyor. Bağış yapılacak kurumun seçiminde en çok üzerinde durulan dört kriter ise bağışın gittiği yeri görmek, şeffaflık, kurumun amacı ve güvenilirlik.

Bu kriterler sadece gönüllü koşucular değil, Türkiye’deki dernek ve vakıflara bağış yapmış, yapmamış, bağış yapmayı düşünmüş ya da hiç aklından geçirmemiş kişi ve kurumların hepsi tarafından tekrar tekrar dillendirilmişti. Bu ihtiyacın bir sorun olduğunu düşünen ve çözümüne katkıda bulunmak isteyen dokuz kurucu üye ve gönüllülerle Açık Açık Derneği’nin yolculuğu başladı.