Sizi Görmezden Gelen Birisi ile Ne Kadar Konuşmaya Devam Edersiniz? – STK'lar ve Bireysel Bağışçılar
“Sorularıma cevap vermeyen birisi ile konuşmaya devam etmem, e-posta ve telefonlarıma geri dönmeyen bir banka ile çalışmam, aramalarıma geri dönmeyen bir arkadaşımı da kolay kolay bir daha aramam.“

Peki söz konusu Bağış olduğunda ne yapıyoruz?

Akrabaya, komşuya, köydekilere para gönderme, sokakta acıdığımız birine para verme kültüründen yavaş yavaş etkili bağışçılık dönemine geçerken, sorunların ve sıkıntıların olması doğal.

Aynı sıkıntıyı dernek ve vakıfların da yaşadığı bir dönemdeyiz. Buna bir de halen toplam bağışlarının %70-80’inin kurumsal bağışlar olduğunu eklediğimizde dernek ve vakıfların bireysel talepleri neden önemsemediğini, neden hızlı dönmediğini veya dönemediğini anlayabiliriz.

II. Dünya Savaşı sonrasında Japonya’nın dünya ekonomisindeki yerini edinmesinde önemli pay sahibi olan William Edward Deming’in önemli bir sözü vardır. “Bir işi ölçmezsen geliştiremezsin”.

Biz de elinde dünya için küçük fakat kendi için önemli miktarda bağışı nereye bağışlamak istediğini merak eden potansiyel bir bireysel bağışçıya kim cevap veriyor, kim vermiyor merak ettik ve araştırmak istedik.

Bu sebeple 49 sivil toplum kuruluşuna (STK)  2015 Mayıs ayında bir e-posta gönderdik. E-posta kısaca şunu diyordu; “Amacınızın önemli olduğuna inanıyorum. Desteklemeyi istiyorum. Projeleriniz ile bilgi verir misiniz?”

Sonuçlar şöyle:

  • Dernek/Vakıf’ların %57’si bağış yapmak isteyen bağışçının sorusuna cevap verdi.
  • %43 ilk hafta içinde dönmedi, 2. haftada da durum değişmedi.
  • Cevap veren Dernek/Vakıf’ların %57’si ilk 24 saat içinde geri döndüler.%82’si ilk 48 saat içinde dönmüştü.
  • Potansiyel bağışçının sorusuna dönüş yapan dernek/vakıf’ların %35’i çeşitli seviyelerde tatmin edici cevaplar verdi. %65’i bağışçının sorusunu göz ardı etti, başka cevaplar veya otomatik cevaplar verdi.
  • Bağışçıların bağış yapmak istediği her 10 STK’dan 6’sı geri dönüş yaptı. Geri dönüş yapan 6 STK’nın sadece 2 tanesinin cevabı yeterli ve bağışa teşvik edici idi.
  • Bağış yapmak isteyen 10 kişinin 8’i hala bilgiye ulaşamadı.

Detaylı sunum için

Bir dernek ve vakıfın ayakta durmasını sağlayan bağışçılara önerimiz şu, bir dernek veya vakıf için gönüllü olmak veya bağış yapmak istiyorsanız önce bu kurumun bağışçı haklarını kabul edip etmediğini kontrol edin. Her kurumun eksiği veya hataları olabilir. Ancak, ben bağıçı haklarını kabul ediyorum ve buna uygun faaliyetlerde bulunuyorum demek farklı bir duruş göstergesidir. Bunu kabul etmemiş veya haberdar olmayabilirler. O zaman bakabileceğiniz 3 şey var.

  • Resmi internet sayfalarında finansal bilgilerini yayınlıyorlar mı?
  • Resmi internet sayfalarında dernek veya Vakfı kimin kurduğunu ve yönettiğini görebiliyor musunuz?
  • Resmi internet sayfalarındaki iletişim bilgilerine e-posta atın ve sorularınızı sorun? Size 48 saat içinde geri dönüyorlar mı?

Bu önemli araştırma sonucunun tabii dernek ve vakıflara da faydalı olmasını istediğimiz için bununla da kalmadık geriye dönüş yapan dernek/vakıf’ların cevaplarında en hoşumuza gidenleri derledik ve en sıcak, en doyurucu, en akılda kalıcı cevapların ortak özelliklerini bir araya getirdik. Bireysel bağışçıdan bağış ve gönüllük desteği bekleyen bütün dernek ve vakıfların bu konuda hazırlıklı olmalarının faydalı olduğuna inanıyoruz. Bu konuda bilgi almak isterseniz “En güzel cevap, hazır cevap” makalemizi okuyabilirsiniz.