Sivil Toplum Kuruluşları Yönetim Kurulu Görev Süresi Analizi - 2018

3. Sektör' olarak da adlandırılan Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) görevi yaşadığımız toplumda devletin ve ticari kuruluşların çözemediği sorunları çözmektir.

Zaman içerisinde bazı STK’ların daha başarılı olduklarını, değişen ihtiyaçlara, teknolojiye daha hızlı ayak uyum sağladıklarını, çalışanlarının daha tutkulu ve enerji dolu olduklarını görürüz. Bazı STK’ların ise daha yavaş hareket ettiklerini, uyum sağlamakta zorlandıklarını ve hatta çalışanlarının sıklıkla değiştiğini görürüz.

Işte STK’lar için bu farkı yaratan en önemli kriterlerden biri yönetim kuruludur. 

Yönetim kurulları, vizyon ve misyona bağlılığın sağlanmasından, genel müdürün seçilmesine ve performansının takibine kadar birçok konuda ana sorumludur. Bu kısa analizimizde sizlere STK’ların yönetim kurulu sayıları ve süreleri hakkında Türkiye’den ve sivil toplumun performans ve yönetişim açısından en geliştiği ülke olan A.B.D’den bilgiler vermek istedik.

Bu konuda çalışmak isteyen akademisyen ve öğrenciler için keyifli olabilecek bir ileri çalışma ise Açık Açık STK’larının yönetim kurullarının cinsiyet, eğitim ve deneyimleri açısından incelenmesi olabilir.

Yeni kurulan veya yeniden yapılanan STK’ların kullanması dileği ile...

Yönetim Kurulları 2018 Analizine buradan ulaşabilirsiniz.