Bağış 101 – Açık Açık, Yardımdan Bağışçılığa

Merhaba, aramıza hoş geldin. Eğer henüz tam olarak tanışma fırsatı bulamadıysak, öncelikle kendimizi tanıtalım;

biz kimiz? ne yapıyoruz? ve neleri değiştirmeyi hedefliyoruz?

Açık Açık çok genç bir platform. Burada, hep birlikte birçok önemli konuda paylaşımda bulunacağız. Bu paylaşımlarda doğru iletişimi sağlamak adına, tekrar tekrar belki de en fazla kullanacağımız terimleri açıklamaya çalıştık. Merak etme, uzun bir liste değil.Kısa bir zamanda yeni bir dil öğreneceksin.

Okumaya Devam Et
10 Adımda Nasıl Bilinçli Bağışçı Olunur?

Bağış yapmak için birbirinden farklı motivasyonlarımız olsa da bağış yapmadan önce cevaplarını aradığımız soruların benzerlik gösterdiğini inkar edemeyiz.

Hangi alana bağış yapmalıyım? Kime/hangi kuruma bağış yapmalıyım? Bu kurum güvenilir mi? Yaptığım bağış ne için kullanılacak? İşe yarayacak mı?

Türkiye’deki bağışçı alışkanlıkları ile ilgili yapılan araştırmalar, bağışçıların çok büyük bir bölümünün yardımlarını doğrudan ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı istediğini, yalnızca %11,5’inin ilgili kuruluşlara yaptıkları bağışlar aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ulaşmayı tercih ettiğini ortaya koyuyor. Bu araştırma verileri biraz eski tarihli olsa da temel konular halen güncelliğini koruyor.

Okumaya Devam Et
Her İşte Bir Hayır Var - Türkiye’de Bağışçılık Kültürü

Türklerin hayır ile imtihanı...

Kimilerine subjektif ve cevabı zor bir soru gibi gelse de dünyanın en prestijli araştırma şirketlerinden Gallup 2010 yılından beri bütün dünyada, Türkiye'de hayırseverlik araştırması olarak bilinen, World Giving Index' i yani Dünya Hayırseverlik Sıralamasını yayınlamaktadır. #worldgivingindex

Bir çok araştırmada kanıtlandığı üzere, hayırseverlik empatiyi gösterir, empatisi olmayan bir insan ne bağış yapar, ne gönüllülük ne de yabancı birisine yardım eder. Bu yüzden hayırseverlik endeksini bir nevi ülkelerin empati sıralaması olarak değerlendirebiliriz.

Okumaya Devam Et
Al Benden de Bu Kadar - Bağış Çarpanı Metodu ve Kurumlara Faydası

Amerika'da 250 yıldır kullanılan bağış çarpanı ne zaman Türkiye'de kullanılacak.

250 yıl önce Pensilvanya'da bir hastane ihtiyacı vardır. Benjamin Franklin önce gidip meclisten söz alır. "Uğraşıp didinip hastane için halktan toplayacağım bağış tutarı kadar siz de vereceğinize söz verirseniz bu kampanyayı yaparım" der ve meclisten söz alır. İşte tarihi Pensilvanya Hastanesi böyle yapılır.

Yurtdışında matching gift (bağışı katlamak, bağışı eşleştirmek) olarak adlandırılan bağış çarpanı, oldukça yaygın bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanarak Sivil Toplum Kuruluşları'nın (STK) yapılan bağışları ikiye katlaması mümkün.

Amerika'daki Fortune 500 şirketlerinin %65'i bu metod ile bağış yapmaktadır.

Bu uygulamanın faydası şudur. 

Okumaya Devam Et
En Güzel Cevap, Hazır Cevap – Bağışçıların en beğendikleri cevaplar

Bireysel bağışçıdan bağış ve gönüllük desteği bekleyen bütün dernek ve vakıfların iletişim e-postalarının hazır olmasının faydalı olduğuna inanıyoruz. 2015 yılında Mayıs ayında yaptığımız Gizli Bağışçı araştırmasında Gizli Bağışçı’ya cevap veren bütün Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) cevaplarından bir derleme yaptık. Neler hoşumuza gitti, neler bizi heyecanlandırdı, neler bizi soğuttu. İşte hepsinin özeti.

Okumaya Devam Et
Sizi Görmezden Gelen Birisi ile Ne Kadar Konuşmaya Devam Edersiniz? – STK'lar ve Bireysel Bağışçılar
“Sorularıma cevap vermeyen birisi ile konuşmaya devam etmem, e-mail ve telefonlarıma geri dönmeyen bir banka ile çalışmam, aramalarıma geri dönmeyen bir arkadaşımı da kolay kolay bir daha aramam.“

Peki soz konusu Bağış olduğunda ne yapıyoruz?

Akrabaya, komşuya, köydekilere para gönderme, sokakta acıdığımız birine para verme kültüründen yavaş yavaş etkili bağışçılık dönemine geçerken, sorunların ve sıkıntıların olması doğal.

Okumaya Devam Et